Sierpień to czas uroczystości patriotycznych związanych z legionami Józefa Piłsudskiego. Dziś przedstawiciele kaliskiego oddziału Związku Piłsudczyków upamiętnili wydarzenie sprzed 90 lat.

7 sierpnia 1927 roku marszałek po raz trzeci i ostatni odwiedził Gród nad Prosną. Wówczas na pamiątkę wizyty, w jego obecności, w Parku Miejskim został posadzony dąb szypułkowy.

Dziś kaliszanie uporządkowali teren dookoła 90-letniego dębu, zapalili znicz pamięci i oddali hołd marszałkowi Piłsudskiemu.

6 sierpnia 1927 roku Józef Piłsudski, wraz z żoną i córkami, po raz trzeci odwiedził Kalisz. Marszałek miał wziąć udział w odsłonięciu pomnika legionistów w Szczypiornie, jednak wskutek rozruchów robotniczych, w uroczystości uczestniczyła tylko jego rodzina. Następnego dnia w sali sesyjnej ratusza specjalny gość otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta. Na pamiątkę wizyty w obecności Józefa Piłsudskiego został zasadzony w Parku Miejskim dąb szypułkowy, który rośnie tam po dziś dzień. (Tadeusz Krokos, "Wizyty marszałka" ("Kalisia Nowa", 4-5-6 2011).

Źródło: http://www.kalisz.pl

Dodaj komentarz

Reklama