Już w sobotę odbył się spektakl "Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy" w wykonaniu zespołu Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy otworzy 57. Kaliskie Spotkania Teatralne. Do 21 maja, codziennie Teatr W. Bogusławskiego zaprasza na spektakle i wydarzenia towarzyszące: spotkania z twórcami, warsztaty – dla dzieci i dorosłych, koncerty.

Warto pamiętać, że kaliski Festiwal Sztuki Aktorskiej to jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce. To wydarzenie o wyrobionej marce i stałej widowni, kontynuujące wieloletnią tradycję. KST są wydarzeniem unikalnym na teatralnej mapie kraju – to jedyna impreza teatralna, która w centrum uwagi widzów i jury stawia postać aktora, aktorskie rzemiosło i kunszt. Kolejne edycje imprezy tworzone są w duchu kontynuacji wielkiej tradycji polskiego teatru publicznego (związanej zwłaszcza z istnieniem stałych zespołów aktorskich), przy jednoczesnej analizie nowych form wyrazu pojawiających się z czasem i twórczo rozwijających aktorską profesję oraz samą instytucję teatru. Misją festiwalu jest zarówno integracja polskiego środowiska teatralnego oraz refleksja nad kondycją teatru publicznego w Polsce, jak też budowanie świadomej publiczności – poprzez prezentację najlepszych przykładów wybitnych realizacji artystycznych.

Jury i publiczność obejrzy osiem spektakli konkursowych w wykonaniu zespołów z Warszawy, Bydgoszczy, Legnicy, Wałbrzycha, Krakowa, Kielc oraz Kalisza – gospodarze pokażą "Najgorszego człowieka na świecie " w reżyserii Anny Smolar. Ponadto wystawione zostaną przedstawienia poza konkursem z Warszawy, Poznania i Krakowa, a w nich tak uznane postaci ze świata aktorskiego, jak Jadwiga Jankowska-Cieślak, Krzysztof Globisz czy Jan Peszek.

- Zaprosiliśmy teatry stojące w awangardzie poszukiwań nowego języka, a także takie, które balansują pomiędzy tradycją a nowoczesnością. Na festiwalowej scenie zobaczymy młode pokolenie aktorów, wchodzących do instytucji ze spektrum nowych pomysłów, i ich starszych kolegów, rozwijających swój warsztat i otwartych na nowe koncepcje – informuje Grzegorz Reske, kurator 57. KST.

Spektakle konkursowe oceni jury w składzie: Bogusław Kierc, aktor, reżyser, poeta, pedagog. Jako aktor związany głównie z Wrocławskim Teatrem Współczesnym; Monika Kwaśniewska, asystentka w Katedrze Teatru i Dramatu na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego; Nadia Sokolenko, ukraińska teatrolożka i krytyczka teatralna oraz jury społeczne.

57. KST to nie tylko spektakle, ale i wiele wydarzeń towarzyszących. Tradycją stały się – z reguły bardzo ciekawe i warte polecenia – spotkania z zespołem twórców już po przedstawieniu, warsztaty, koncerty i imprezy taneczne.

Szczegółowy program można znaleźć na stronie KST http://kaliskie.org/program-2/

Źródło: http://www.kalisz.pl/

Dodaj komentarz

Automotive Wrocław

Reklama