Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zaprasza na drugą edycję Festiwalu Muzyki Tradycyjnej MELODIE STAMTĄD 2019. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 31 sierpnia, o godz. 15.00, na placu CKiS przy Parku Miejskim.

W programie znajdą się: konkurs zespołów śpiewaczych i kapel z regionu, warsztaty i stoiska twórców ludowych, warsztaty tańca i potańcówka Tańce blisko ziemi przy muzyce na żywo.

Celem Festiwalu jest popularyzacja muzyki tradycyjnej regionu kaliskiego, zachowanej w nagraniach archiwalnych oraz na płytach „Melodie stamtąd” wydanych w latach 2015-2017 przez IS PAN w Warszawie i CKiS w Kaliszu. Uczestnicy konkursu – zespoły, kapele i soliści z regionu – przedstawią swoją interpretację MELODII STĄD, wydanych na płytach i dostępnych w źródłach pisanych, zebranych przez etnomuzykologów Jarosława Lisakowskiego czy Jadwigę i Mariana Sobieskich w latach 40. - 60. XX wieku, a także przez najsłynniejszego – Oskara Kolberga w XIX w.

- Chcemy zachęcić do twórczego podejścia do materiału źródłowego oraz pokazać twórcom, że muzyka źródłowa może stanowić doskonałą bazę dla artystycznych interpretacji. Dla najlepszych, najciekawszych wykonań – czekają trzy nagrody i ewentualnie wyróżnienia. Pula nagród wynosi 6000 zł – mówią organizatorzy.

Po konkursie, ok. godz. 18.00, odbędą się warsztaty tańców ludowych, po których wszyscy będą mogli wziąć udział w prawdziwej potańcówce na ludowo, wykorzystując nowo nabyte umiejętności taneczne. Potańcówka odbędzie się w ramach Tańców blisko ziemi, które inicjują zabawy wiejskie w regionie. Podczas całego Festiwalu - otwarte dla wszystkich warsztaty rękodzielnicze z hafciarstwa, koronkarstwa, plecionkarstwa czy rzeźby w drewnie - poprowadzą twórcy ludowi z całej Południowej Wielkopolski. Na miejscu strawę dla ciała przygotuje KAMA SUSHI z Kalisza. Festiwal jest spotkaniem oraz zabawą pasjonatów i kontynuatorów muzyki tradycyjnej Ziemi Kaliskiej.

Wstęp jest bezpłatny.

Więcej informacji oraz regulamin konkursu dostępne są na stronie ckis.kalisz.pl
Wydarzenie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury z Programu EtnoPolska 2019.

Źródło: https://www.kalisz.pl/

Dodaj komentarz

Reklama