Kiedy Franciszek Reinstein projektował posterunek celny na Wrocławskim Przedmieściu, nie przypuszczał pewnie, że za jakiś czas w swoich murach gościć on będzie wagę miejską, Polski Związek Głuchych, Stowarzyszenie Księgowych czy cukiernię. Ale pewnie ucieszyłby się, że w 2019 roku obiekt stoi i włodarze Kalisza o niego dbają - jeszcze w tym roku Rogatka Wrocławska zostanie wyremontowana.

Ale od początku...
W 1826 roku rozebrano dotychczas istniejący urząd celny, co wynikało z konieczności regulacji drogi wiodącej w kierunku przejścia granicznego w Szczypiornie. Franciszek Reinstein zaprojektował nowy budynek, ale nie został on zatwierdzony przez władze. Rada Budowlana Królestwa Polskiego wprowadziła swoje zalecenia, także dotyczące obniżenia kosztów inwestycji. W końcu 10 czerwca 1828 roku projektant zawiadomił, że prace pod kierunkiem mistrza murarskiego Jentscha zostały zakończone. Powstał więc klasycystyczny, jednokondygnacyjny budynek z namiotowym, czterospadowym dachem. Od strony zachodniej zdobi ją czterokolumnowy dorycki portyk.

Przez kilkadziesiąt lat – niemal do końca XIX wieku – obiekt pełnił swoją pierwotną funkcje. Z początkiem kolejnego stulecia ulokowano tam wagę miejską, która działała jeszcze na początku dwudziestolecia międzywojennego. Po zakończeniu drugiego ze światowych konfliktów budynek przekazano Polskiemu Związkowi Głuchych. W latach siedemdziesiątych Rogatka przeszła we władanie Stowarzyszenia Księgowych. 1997 rok to konkurs na zagospodarowanie obiektu i kolejna zmiana funkcji. Rogatkę przejęła wówczas cukiernia, a dwie dekady później wprowadziło się tam jedno z lokalnych stowarzyszeń samorządowych.

Teraz Rogatka Wrocławska – którą administruje Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych – nie ma najemcy. Oczekuje bowiem na remont. Rozpocznie się on jeszcze w tym roku i będzie obejmował m.in. odnowienie schodów wejściowych, wykonanie izolacji ścian fundamentowych oraz instalacji elektrycznej i sanitarnej, wzmocnienie muru, remont dachu i elewacji oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Prace te zakończą się w połowie przyszłego roku i są niezbędne do zachowania przez obiekt dobrego stanu technicznego. Ostatni remont przeprowadzono w 1998 roku. Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych odnowił wówczas elewację, a prace wewnątrz budynku przeprowadzone zostały przez najemcę, któremu koszty robót rozliczono w czynszu.

Po zakończeniu planowanego remontu, Rogatka Wrocławska zyska nowe przeznaczenie. W jej murach zagości jedna z instytucji publicznych, działających na rzecz mieszkańców Kalisza.

Źródło: https://www.kalisz.pl

Dodaj komentarz

Reklama