Mural – symbol współpracy Kalisza z miastem partnerskim Hamm, który według wstępnych założeń miał powstać na ścianie kamienicy przy ul. Stawiszyńskiej, ozdobi budynek przy ul. Górnośląskiej 9 (skrzyżowanie ulic Cmentarnej i Młynarskiej).

Mural będzie przedstawiał interpretację rzeźby Muzykanci Mariana Banasiewicza, która znajduje się przy szkole muzycznej w Kaliszu. Stworzą go wspónie Wojciech Brewka, pochodzący z Kalisza malarz oraz Tanja Prill, artystka z Hamm. Prace rozpoczną się w maju br.

Na projekt w tegorocznym budżecie Miasta Kalisza, konkretnie budżecie Ośrodka Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień im. B. Jareckiego, zabezpieczono 50 tys. złotych. W kwocie tej będzie mieściło się: m.in. wynagrodzenie artysty, wynajem rusztowań, zakup farb i sprzętu, ubezpieczenie pracowników. Wcześniej dyrektor placówki przeanalizował i porównał ceny rynkowe. Szczegóły, co do podziału kwot na poszczególne zadania, będą znane wkrótce.

Jeśli okaże się, że mural zostanie wykonany za mniejszą kwotę, to pozostałe środki będą przeznaczone na działalność statutową Wieży Ciśnień, co wpłynie na poszerzenie oferty kulturalnej placówki, a tym samym przyniesie korzyść mieszkańcom.

Pomysł powstał ubiegłego roku po wizycie w Hamm, gdzie jedenaścioro kaliskich uczniów uczestniczyło w międzynarodowym, młodzieżowym projekcie artystycznym „Kultura spotyka kultury”.

Wówczas w naszym partnerskim mieście także powstał mural i jednocześnie zrodziła się idea, aby kolejny namalować w Kaliszu.

Malowidło odsłonięte zostanie podczas tegorocznego święta miasta.

Koordynatorem projektu jest Piotr Bigora, dyrektor Ośrodka Kultury Plastycznej „Wieża Ciśnień”.

Źródło: https://www.kalisz.pl

Dodaj komentarz

Reklama