W Kaliszu trwają uroczystości upamiętniające Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.

W tym roku przypadają one w 70. rocznicę pierwszej pielgrzymki polskich księży, byłych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau do Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu.

Hołd duchownym zamordowanym w Dachau podczas II wojny światowej oddał dziś Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza, który złożył kwiaty pod pamiątkową tablicą Męczeństwa i Wdzięczności, znajdującej się w podziemiach bazyliki św. Józefa.

Następnie ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu otworzył wystawę „Sceny z życia w niemieckich obozach koncentracyjnych”.

Została zaprezentowana także Złota Księga Rycerzy Krucjaty Eucharystycznej i Ministrantów przy kościele Sióstr Nazaretanek w Kaliszu oraz Złota Księgi Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaliszu z informacjami na temat pielgrzymki księży „dachauowczyków” do Kalisza w 1948 roku.

Uroczystości zwieńczyła msza św., koncelebrowana pod przewodnictwem ks. abpa. Andrzeja Dzięgi, Metropolty Szczecińsko-Kamieńskiego.

Uroczystości upamiętniające Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego odbywają się w dniach 28 - 30 kwietnia w Kaliszu i Dębem.

Źródło: http://www.kalisz.pl

Dodaj komentarz

TEMPO Finanse

Reklama